wtorek, 17 kwietnia 2012

Wyjazd do Pragi - jak i za ile?

W związku ze zbliżającym się długim weekendem majowym, tradycyjnym czasem wyjazdów polaków do Pragi i Czech w ogóle, chciałbym przedstawić kilka możliwości dojazdu do tego pięknego kraju. Możliwości jest wiele: samochód (ale tego chyba rozwijać bardzo nie trzeba), kolej, autokar, pociąg. Zacznijmy od samochodu.




Wyjazd samochodem jest najprostszy, ale dość kosztowny. Chodzi oczywiście przede wszystkim o cenę paliwa. Nie mniej jednak nie jest to jedyny koszt. Jeśli zamierzamy jechać autostradami albo drogami ekspresowymi - konieczny jest zakup winiety. Najtańsze są te 10-dniowe, kosztują 310 koron, czyli około 53zł. Wyjeżdżając do Czech nie trzeba kupować żadnego dodatkowego ubezpieczenia, polecam jednak ubezpieczenie turystyczne (nie tylko przy wyjazdach samochodem).

Podróż autokarem to prostsze rozwiązanie. Trudniej już będzie jednak o miejsce. O ile w dni "zwykłe" bilety można kupić w miarę tanio, to już na początku kwietnia bilet w jedną stronę z Warszawy kosztował w firmie PolskiBus 99zł w jedną stronę. Przy trzech lub więcej osobach opłaca się więc raczej jechać już samochodem. Zaletą przejazdu akurat tą linią jest wysoka jakość autokarów i Internet na pokładzie. Wiele firm oferuje przejazdy na tej trasie, z Warszawy do Pragi ceny kształtują się od około 200 do około 280zł.




Pociąg. Tu zawsze dzieją się cuda. W pociągu EuroCity możemy kupić bilety w cenie 19 Euro pod warunkiem, że jeszcze są w promocji. Jeśli nie - czeka nas nieco większy wydatek, bilety kosztować nas będą 29 Euro w jedną stronę. Wychodzi więc już drożej niż autokarem. Możliwy jest za to o wiele tańszy przejazd jeśli jest się na przykład studentem. Chodzi o tak zwany przejazd kombinowany. Wtedy wsiadamy w zwykły TLK lecący z Warszawy Wschodniej do Pragi. Ale bilet kupujemy tylko z Warszawy do Zebrzydowic. Granicę między Zebrzydowicami a Bohuminem przekraczamy w pociągu albo "na gapę" albo próbując kupić bilet (tak zwaną przejściówkę za jakieś 3zł) u konduktora - któremu i tak pewnie nie będzie chciało się nam go wypisywać i machnie ręką. Już za Bohuminem kupujemy u czeskiego konduktora bilet do Pragi. W ten sposób powinniśmy zapłacić o wiele mniej za bilet. W czeskich kolejach obowiązują też zniżki dla grup, przy czym grupa to już dwie osoby. Warto więc razem płacić za bilet, bo zniżki są znaczące. Ten sposób wygrywa jako najtańsza opcja dojazdu do Pragi. Jeśli szukacie czeskiego rozkładu jazdy pociągów - można go znaleźć klikając w ten link.




Pewnie najdroższą ale najbardziej komfortową jest przelot z warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina do Pragi. Ceny tu bardzo się różnią, w zależności od terminu rezerwacji i terminu przelotu. Standardową ceną jest jednak 500-700zł za przelot w obie strony. Różnice mogą być oczywiście w obie strony, w zależności od tego czy trafimy w jakąś promocję czy w masowy przelot biznesmenów na jakieś międzynarodowe targi.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz